Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2024

Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Wesołych Świąt!

Świąteczne godziny otwarcia biblioteki

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  13 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana książka nie była łatwa, jednak przedstawia ona wydarzenia, o których żadna z Klubowiczek wcześniej nie słyszała.  Lisa See w "Wyspie kobiet morza" kreśli historię mieszkańców południowokoreańskiej wyspy Jeju, a zwłaszcza poławiaczek zwanych "haenyeo", na tle niespokojnej historii XX w. Czytelniczki były bardzo zaangażowane w losy bohaterów. Wiele aspektów powieści wzbudziło w nas ogromne emocje i skłoniło do przemyśleń na temat siły, traumy oraz bycia kobietą w różnych kulturach i związanych z tym wymagań. Nasz Klub gorąco poleca tę powieść! Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

O Świętach słów kilka

  13 grudnia, pomimo piątku, był dla nas całkiem szczęśliwy! W naszych zajęciach świątecznych wzięła udział klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 26. Błyskawicznie odnaleźli walizkę skrywającą temat naszego spotkania. Barszcz czerwony to uroda i długowieczność, pierniki to dobrobyt, natomiast ryba oznacza płodność i odrodzenie: takie właściwości mają niektóre z potraw, jakie możemy znaleźć na wigilijnym stole. Symbolikę pozostałych dań pomógł nam odnaleźć nasz robot Photon. Emocji było co niemiara! Na miłą pamiątkę uczniowie samodzielnie wykonali własne gwiazdy betlejemskie. Serdecznie dziękujemy za wizytę i życzymy Wesołych Świąt!

Święta w Bullerbyn

  12 grudnia klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 26 odwiedziła bibliotekę na Kapuściskach aby wziąć udział w spotkaniu świątecznym. A o jakie święta chodzi? To było zadanie do rozwikłania dla naszych gości. Święto Niepodległości? Już za nami. Wielkanoc? Też raczej nie. Jakieś inne pomysły? Oczywiście mowa o Bożym Narodzeniu! Tego dotyczyła nasza głośna lektura o "Gwiazdce w Bullerbyn" Astrid Lindgren, w której autorka przedstawiła szwedzkie tradycje bożonarodzeniowe. Uczniowie natomiast opowiadali o znanych im polskich zwyczajach świątecznych. Wiele z nas czeka na wyjątkowe potrawy z wigilijnego stołu, a każda z nich ma swoje znaczenie. Czy wiedzieliście, że potrawy z grochem i kapustą mają zapewnić siły witalne i ochronę przed wszelkimi chorobami. Dodatkowo groch symbolizuje płodność oraz urodzaj. Te znaczenia odkrywali dzisiaj nasi goście. Rozruszaliśmy się przy świątecznych nutach i tańcu, w którym zmienialiśmy się w bombki i choinki. Na miłą pamiątkę uczniowie samodzielnie ...

Co wiemy o Świętach?

  11 grudnia dwie klasy 2. ze Szkoły Podstawowej nr 26 wzięły udział w zajęciach świątecznych w naszej bibliotece. Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie? Ile uczniów, tyle pomysłów! I nie dotyczyły one tylko prezentów. Mówiliśmy o najbardziej znanych symbolach nadchodzących świąt, ale pojawiły się też takie, które nie są wcale takie oczywiste.  Jednak nawet z tymi trudniejszymi oznakami świąt uczniowie sobie rewelacyjnie poradzili przy pomocy naszego robota Photona. Na miłą pamiątkę spotkania każdy uczestnik wykonał własną gwiazdę betlejemską. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Szykujemy się do Świąt! - wycieczka Klubu Optymistycznych Czytelników do Centrum Edukacji Muzealnej MOB

  Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi zmiana wystroju naszego otoczenia. 5 grudnia 2024 r. działający w bibliotece Klub Optymistycznych Czytelników odwiedził filię Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy przy ul. Mennica 6 aby wziąć udział w warsztatach kreatywnych. Prowadząca, Pani Katerina Niemiec-Miskiewicz, pokrótce przedstawiła nam historię ludowych ozdób, po czym pokazała jak wykonać bożonarodzeniowego pajączka, który przynosi szczęście i pomyślność w kolejnym roku. Początki nie były proste, ale przy wsparciu Pani Kateriny nasze ozdoby powoli zaczęły się wyłaniać z materiałów, które zostały dla nas przygotowane: słomek, nitek oraz kolorowych tasiemek. Prowadząca podpowiedziała, że można ozdobić pajączka nie tylko tasiemkami, ale także koralikami, lekkimi bombkami, lub innymi materiałami. Znamy już podstawy, więc teraz możemy dać się ponieść wyobraźni i stworzyć inne magiczne pajączki! Dziękujemy wszystkim pracownikom muzeum za serdeczne przyjęcie!

Czyste powietrze wokół nas

  26 listopada grupa Wiewiórek z Przedszkola nr 3 wzięła udział w zajęciach o czystym powietrzu. Czy powietrze się gdzieś kończy? Czy jest wszędzie? Tego przedszkolaki się dzisiaj dowiedziały! Eksperymenty z wykorzystaniem codziennych przedmiotów pozwoliły przekonać się, że powietrze, mimo że nas otacza i mamy z nim do czynienia bez przerwy, kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieci wysłuchały opowieści o smoku i smogu Renaty Piątkowskiej. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały krajobraz podwójny: jeden ekologiczny, natomiast drugi z zanieczyszczonym powietrzem.  Serdecznie dziękujemy za wizytę!

EmpikGo w bibliotece!

     Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego dostępu do platformy Empik GO, w której znajdziecie 200 000 tytułów  ebooków, audiobooków i podcastów do słuchania i czytania na tablecie, smartfonie lub czytnikach z systemem Android. Aby uzyskać dostęp do serwisu wystarczy: •    Posiadać ważną kartę biblioteczną. •    Pobrać kod dostępu – odwiedzić jedną z naszych placówek bibliotecznych (wykaz placówek TUTAJ) i okazać kartę biblioteczną. •    Wejść na stronę  https://www.empik.com/go/biblioteki/kod     i wpisać kod otrzymany w bibliotece. •    Zalogować się lub założyć konto www.empik.com •    Pobrać aplikację Empik Go na system iOS lub Android. •    Zalogować do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą. W abonamencie bibliotecznym, wykorzystując kod otrzymany od biblioteki czytelnik, może korzystać z Empik GO na maksymalnie 2 urządzeniach, w następującej ...

Misie znamy i kochamy

  25 listopada grupa zerówkowiczów ze Szkoły Podstawowej nr 58 odwiedziła po raz pierwszy bibliotekę na Kapuściskach. Temat spotkania dotyczył misiów, które znamy z opowiadań i bajek, a przecież z misiów się nie wyrasta! Rebusy i zagadki doprowadziły naszych gości do misiów, o których sobie trochę porozmawialiśmy, czyli o Paddingtonie, Uszatku, Czarnym Nosku oraz Kubusiu Puchatku. Nie zabrakło też głośnego czytania fragmentów opowiadań o tych sympatycznych postaciach. Na każdego uczestnika spotkania czekał, oczywiście, miś. Pokolorowane obrazki posłużyły nam do utworzenia misiowej ścieżki, którą nasi goście pokonywali przy pomocy robota Photona. Co misie lubią najbardziej? Naturalnie, miód! Zerówkowicze doskonale o tym wiedzą, dlatego na zakończenie spotkania wspólnie ozdobili słój na miodzik korzystając z podłogi interaktywnej. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Sto lat, Polsko!

22 listopada biblioteka na Kapuściskach gościła po raz pierwszy w swoich progach grupę wychowanków z Przedszkola nr 70. Rozmawialiśmy sobie o tym, że nie tylko my mamy urodziny, ale także nasz kraj je obchodzi!    Dzieci poznały nasze symbole narodowe: flagę, godło oraz hymn. Poszukiwanie ukrytych w bibliotece symboli różnych świąt, które obchodzimy w ciągu roku, i odgadywanie ich znaczenia udało się bez najmniejszego problemu! Przedstawienie z udziałem ochotników pozwoliło zrozumieć, na czym polegały rozbiory Polski i odzyskanie niepodległości. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały laurkę dla Polski z okazji jej święta. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Dbamy o czyste powietrze

  21 listopada bibliotekę na Kapuściskach odwiedziła grupa Biedronek z Przedszkola nr 3. Dzieci przybyły by dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby powietrze, które nas otacza, było tak czyste jak tylko możliwe. Zapach, kolor, smak - tych cech powietrza szukaliśmy, a co udało nam się znaleźć? Dzieci były zaskoczone co tak naprawdę powietrze w sobie kryje. Jaka jest różnica między smokiem a smogiem? Wyjaśniła nam ją Renata Piątkowska w opowiadaniu o Eko Słodziakach. Zagadki pozwoliły utrwalić poznane dzisiaj informacje. Na koniec spotkania dzieci wspólnie stworzyły podwójny świat: w jednej jego części panowało zanieczyszczenie, w drugiej zaś - czystość. Przedszkolaki były zgodne co do jednego: wszystkie, bez wyjątku, wybrałyby do życia tą czystą. Serdecznie dziękujemy za wizytę!