Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2024

W poszukiwaniu uciekających skarpetek

  Grupa Biedronek z Przedszkola nr 9 przyfrunęła do biblioteki na spotkanie o skarpetkach. Temat wydawałby się zwyczajny, dla niektórych nudny. Jak się jednak okazało, skarpetkom, które spotkali w bibliotece, daleko do nudy! Nie dość, że nie mogą usiedzieć w miejscu, ponieważ ciągle poszukują przygód, jak się dowiedzieliśmy z historii o przygodzie bawełnianej malinowej skarpetki autorstwa Justyny Bednarek, to na dodatek ukryły się z zagadkami do naszej krzyżówki w bibliotecznych kątach. Udało się je jednak wytropić naszym gościom przy pomocy robota Photona. Na miłe zakończenie spotkania Biedronki wspólnie ozdobiły skarpetkę przy wykorzystaniu... podłogi interaktywnej! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Zaproszenie na promocję nowej książki Romana Sidorkiewicza

  Pan Roman Sidorkiewicz, autor znanych bydgoszczanom książek wspomnieniowych poświęconych Bydgoszczy właśnie, zaprasza na promocję swojej najnowszej książki "Pożegnanie z przeszłością": "O tamtych czasach coraz bardziej zapominamy. A warto o nich przypomnieć. Życie w powojennej Polsce nie było takie szaro – bure jak niektórzy młodzi nadgorliwcy je przedstawiają. Ludzie kochali się, nienawidzili, kradli, mordowali, bawili się i uczyli. Pobierali się i rozwodzili, zbierali laury i sławę – jak w życiu każdego narodu. Ulice, restauracje, kawiarnie, lokale nocne kipiały życiem. Repertuar kin, teatrów był bardzo bogaty, szmiry nie dopuszczano. Kwitła kultura mimo cenzury, sportowcy radowali nas swymi sukcesami. Ale pamiętać należy o opóźnieniu cywilizacyjnym, o kompleksach wobec Zachodu, o kolejkach w sklepach po wszystko. O mięsie, cukrze i benzynie na kartki. O braku swobód obywatelskich i wszechwładzy partii rządzącej".

Do gier: czas start!

  25 maja w Bibliotece na Kapuściskach odbyło się spotkanie z grami planszowymi w ramach akcji "InteGRAcja w bibliotece". Było to ostatnie z trzech spotkań prowadzonych przez studentów UKW,  Bartosza Kowalskiego i Miłosza Czapiewskiego. Wcześniejsze rozgrywki odbyły się w Bibliotece Głównej na Starym Rynku i Bibliotece na Błoniu. Nie zabrakło świetnej zabawy, wielu emocji, a także dyskusji taktycznych, jak przy każdej dobrej grze! Panom Kowalskiemu i Czapiewskiemu serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie spotkania, a uczestnikom - za udział w rozgrywkach!

Od dziś rozpoczynamy przygodę z LiterObrazkami!

  Rozpoczynamy 13. edycję Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci "LiterObrazki" Dziś startujemy z warsztatami przeznaczonymi wyłącznie dla dorosłych. W sobotę i niedzielę zapraszamy całe rodziny na pełne atrakcji dni festiwalowe, które będą obfitować w warsztaty, spotkania z autorami oraz mnóstwo zabawy dla najmłodszych i dorosłych. Nie może Was zabraknąć! Do zobaczenia! Program: https://literobrazki.pl/program-2024/ .

Mama jest najlepsza na świecie!

  Już za dwa dni jedno z najwspanialszych świąt w roku, mianowicie Dzień Matki! W naszej bibliotece przygotowania do niego trwają już od jakiegoś czasu, a dzisiaj wzięli w nich udział wychowankowie Przedszkola nr 46. Dzieci doskonale wiedzą jak można okazać miłość swoim mamom. Głośna lektura ""Jak mama została Indianką" Ulf Stark również nam podpowiedziała jak można uszczęśliwić mamy, i zarazem była wprowadzeniem do zadania specjalnego dla naszych gości. Każdy przedszkolak otrzymał zestaw specjalnych kuponów prezentowych dla swojej mamy, które zebrane zostały z pomocą robota Photona. Zadaniem specjalnym było samodzielne stworzenie koperty, w której dzieci podarują kupony swoim mamom. Każda z nich będzie mogła cieszyć się wspólnym wypadem do kina lub ekstra przytulasem... pod warunkiem, że będzie trwał przynajmniej 10 sekund! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Kody Legimi na czerwiec

  Dzień dobry, miłośnicy książek! Skoro Świt przychodzimy z fantastyczną wiadomością! Pierwsza pula darmowych kodów LEGIMI na miesiąc czerwiec będzie już dostępna  od 31 maja!     Odbiór osobisty w naszych bibliotekach!   Czy to właśnie czerwiec stanie się miesiącem magicznych przygód literackich?

DKK spotkanie z Cecylią Kukuczka

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na poświęcone najwybitniejszemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce spotkanie z udziałem jego żony Cecylii. Spotkanie połączone będzie z promocją wydanej przez „Agorę” autobiograficznej książki Cecylii Kukuczki zatytułowanej „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty” (premiera: 10.01.2024). W październiku minie 35 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Zginął na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse nową drogą. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów. Spośród 14 ośmiotysięczników na 10 wszedł nowymi drogami, 4 zdobył jako pierwszy zimą, 13 zdobył bez tlenu, 7 w stylu alpejskim, a jeden samotnie. We wstępie do książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat” Cecylia pisała: „Obserwowałam Jego wielkie osiągnięcia, upadki, rozterki, chwile szczęścia i chwile bardzo trudne na drodze, którą wybrał. Odkrywałam w Jerzym  nowe wartości, które przywiązywały mnie do Niego co...

Łapiemy uciekające skarpetki!

  23 maja do biblioteki po raz pierwszy przybyła klasa 2 ze Szkoły Podstawowej nr 57. Były to wyjątkowe zajęcia, na których uczniowie wysłuchali głośnego czytania o jednej ze skarpetek, w tym wypadku malinowej, ze zbioru "Nowe przygody skarpetek" Justyny Bednarek.  Dzieci nie tylko o nich słuchały, ale też miały z nimi bezpośredni kontakt. Odbyły się wielkie poszukiwania otulistópek, które ukryły się między regałami i uprowadziły zagadki do naszej krzyżówki.  Udało się jednak odnaleźć je wszystkie i odpowiedzieć na każdą zagadkę! Nie zabrakło również okazji do wykazania się kreatywnością. Uczniowie wykonali portrety... swoich skarpetek! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich mam!

  Dzień Mamy tuż tuż i przygotowania do niego trwają pełną parą! 21 maja wychowankowie z Przedszkola nr 46 wzięli w nich udział i wspólnie udało nam się stworzyć coś naprawdę unikatowego. Najpierw jednak rozmawialiśmy o naszych mamach i ciężkiej pracy, którą dla nas codziennie wykonują. Opowieść o tym "Jak mama została Indianką" Ulf Stark pokazuje, że i mamy potrzebują swobody i to właśnie my możemy im ją dać! Jak możemy okazać miłość i wdzięczność naszym mamom? Przedszkolaki doskonale to wiedzą: nie zabrakło słowa "dziękuję", przytuleń oraz całusów w policzek! Dzieci rozpoczęły tworzenie prezentu dla mam od poszukiwania specjalnych bonów za pomocą naszego robota Photona. Dzięki tym bonom mamy mogą otrzymać jednego ekstra przytulasa  albo... śniadanie do łóżka! Do tego własnoręcznie wykonana koperta i idealny prezent dla mam gotowy! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Biblioteka jest dla wszystkich

  W dzisiejszej lekcji bibliotecznej udział wzięła klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 26. Uczniowie doskonale wiedzieli w jakim miejscu się znaleźli, czym ono się charakteryzuje i gdzie jeszcze można znaleźć książki. Filmik edukacyjny objaśnił dzieciom proces wydawniczy. Sprawdziliśmy nawet niektóre informacje z filmu w samych książkach, np. poszukiwaliśmy numeru ISBN oraz kapitałki. Każdemu się udało! Głośne czytanie fragmentu "Zbawców książek" Agnieszki Stelmaszyk pozostawiło w małych słuchaczach niedosyt. Jakie są zasady traktowania książek? Zapytajcie naszych gości - oni doskonale wiedzą. Wspólny spacer po bibliotece pozwolił na dokładne zaznajomienie się ze zbiorami biblioteki i nie tylko. Niejednokrotnie chciałoby się połknąć całą książkę za jednym razem. Jednak zanim nastaną wakacje, musimy sobie takie przyjemności wydzielać, a pomogą w tym zakładki, które uczniowie samodzielnie wykonali. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki za nami, a omawianą lekturą była powieść "Lekcje chemii" autorstwa Bonnie Garmus. Książka jest debiutem, który szturmem zdobył pierwsze miejsce na listach najlepiej sprzedających się książek i teraz już wiemy dlaczego. Powieść porusza wiele istotnych wątków i problemów, które towarzyszą nam na co dzień i mimo że jest to powieść osadzona w latach 50-tych XX w., można odnieść wrażenie, że równie dobrze mogłaby dziać się dzisiaj.  Czytelniczki są zgodne: jest to lektura warta polecenia. Serdecznie dziękujemy za udział w dyskusji.

Wiosennie przez cały rok!

W bibliotece zakwitło dzisiaj mocno wiosennymi akcentami. Nasze Koło Optymistycznych Czytelników spotkało się po raz ostatni przed wakacjami aby stworzyć małe niecodziennie dzieła sztuki. Panie jak zawsze tchnęły masę energii twórczej w nasze biblioteczne kąty i z dość niepozornych materiałów, takich jak styropian, folia aluminiowa czy skrawki tkanin, wyczarowały wspaniałe wiosenne ptaszki! Bardzo dziękujemy Pani Aurelii i Pani Joli za nieocenioną pomoc podczas spotkania. Serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach.