Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z wrzesień, 2024

DKK spotkanie z red. J. Illgiem i prof. A. Franaszkiem

 Już od dziś, 16 września, od godz. 16.00, dostępne będą w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Stary Rynek 24) bezpłatne wejściówki na kolejne spotkanie, organizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki!!! 23 września 2024 w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza gościć będą w Bibliotece Głównej WiMBP: redaktor naczelny „Znaku” Jerzy Illg oraz prof. Andrzej Franaszek, biograf Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Początek poświęconego Czesławowi Miłoszowi spotkania – godz. 18.00, Sala Odczytowa, Stary Rynek 24. Wejściówki można też zamawiać pod numerami: 52 339 92 48, 52 339 92 28, 506 200 530. Jerzy Illg - filolog, krytyk literacki, wydawca, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. W 1983 wyrzucony z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego z przyczyn politycznych został redaktorem „Znaku”, a od 1992 roku jego redaktorem naczelnym. W latach 1990-1997 był redaktorem pisma społeczno-literackiego „NaGłos”. W 1997 i 2000 organizował Krakowskie Spotkania Poetów pod pat

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  Dzisiejsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było dla nas wyjątkowe: nasz Klub obchodził okrągły rok! Był to rok wypełniony ożywionymi dyskusjami, refleksjami i wymianą myśli, a także literaturą, która pozwoliła nam wyjść ze swojej strefy komfortu i zmierzyć się z czymś zupełnie nowym.  Rozpoczęłyśmy nowy sezon DKK powieścią "Schronisko niechcianych żon" Liliany Fabisińskiej i Nataszy Sochy. Jest to historia zadziwiająca i jednocześnie taka, która mogłaby się przytrafić każdemu. Była to idealna lektura na pierwsze spotkanie po wakacjach. Serdecznie dziękujemy za udział! 

Jesień w literaturze i sztuce

  Pierwszymi powakacyjnymi gośćmi w bibliotece na Kapuściskach była grupa uczestników terapii zajęciowej "Tęcza". Lato jeszcze w pełni, jednak my zwracamy się już ku kolejnej porze roku, czyli jesieni, a jest ona, jak się okazuje, inspiracją dla wielu pisarzy i malarzy. Nasi goście obejrzeli nostalgiczne obrazy takich artystów jak Richard McNeil, Thomas Kinkade, Leonid Afremow, Charles White czy Eugeniusz Luszpin. Uczestnicy wysłuchali także fragmentów dzieł literackich związanych z jesienią, m.in. "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza, "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta czy "Bambiego" Felixa Saltena.  Jesień inspiruje nie tylko artystów i autorów. Świat muzyki również czerpie pełnymi garściami z tej barwnej pory roku, np. Antonio Vivaldi czy Czesław Niemen - ich utwory rozbrzmiały w naszej bibliotece, sprowadzając na nas delikatny jesienny spokój. Serdecznie dziękujemy za wizytę!