Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2024

Bydgoski Festiwal Nauki

📚✨ Biblioteka partnerem Bydgoskiego Festiwalu Nauki! ✨📚 Z dumą informujemy, że Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy jest partnerem tegorocznej edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki ! W ramach współpracy przygotowaliśmy wiele fascynujących wydarzeń, warsztatów i wykładów, które będą okazją do nauki, zabawy i odkrywania świata przez dzieci, młodzież oraz dorosłych. Serdecznie zapraszamy do udziału w bogatym programie zajęć 🙂   Zajęcia edukacyjne planowane w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Bibliotece Głównej WiMBP w Bydgoszczy: Wykład Rafała Marcinkowskiego pt. „Dziedzictwo Bartłomieja z Bydgoszczy, czyli jak mówiono w grodzie nad Brdą 500 lat temu” [Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu SLAVOS] Wykład Rafała Marcinkowskiego, slawisty ze Słowiańskiej Pracowni Kultury i Dialogu SLAVOS, zatytułowany „Dziedzictwo Bartłomieja z Bydgoszczy, czyli jak mówiono w grodzie nad Brdą 500 lat temu”. Bydgoska Książnica od przeszło 120 l...

Uroczystość "Wszystkich Świętych" w Polsce i na świecie

W Japonii na progach domów ustawia się latarnie, w Ekwadorze przy grobach gra się w kości, a na Słowacji w zaduszkową noc zostawia się na stole jedzenie. Jak Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny obchodzone są w innych krajach? Tego, dowiedziała się grupa uczestników terapii zajęciowej "Tęcza" 29 października 2024. Nasi goście na dobry początek wysłuchali utworu "Upiór" Adama Mickiewicza, który stanowi początek "Dziadów - cz.II".  Następnie uczestnicy wprowadzeni  w odpowiedni nastrój uzyskali odpowiedź na pytanie skąd się wywodzi obrzęd zwany "Dziadami".  Kolejnym punktem spotkania była prezentacja informacji i fotografii nawiązująca do motywu zajęć.  Na zakończenie zebrani wzięli udział w quizie tematycznym. Dziękujemy za spotkanie!

Powrót do przeszłości - tworzymy papier czerpany

  22 października nasz Klub Optymistycznych Czytelników spotkał się w bibliotece na Kapuściskach aby wziąć udział w niecodziennych warsztatach. Dzisiaj poznałyśmy tajniki tworzenia papieru! Naszymi przewodniczkami były nasze niezawodne czytelniczki: Pani Jolanta Stankiewicz, która przedstawiła nam historię papieru (okazuje się, że w Polsce pojawił się on dopiero pod koniec XV w.), oraz Pani Aurelia Stankiewicz, która zaprezentowała nam jak domowym sposobem można samodzielnie zrobić papier! Podstawowym materiałem, który wykorzystałyśmy były puste opakowania po jajkach - drobno podarte skrawki wytłaczanek zostały dzień wcześniej zalane gorącą wodą. Dzisiaj zostały one zblendowane, Pani Aurelia dodała krochmalu oraz białej farby akrylowej i nasza masa papierowa była gotowa! Następnie nasza prowadząca równomiernie rozłożyła masę na siateczce - dla ozdoby można dodać suszone kwiaty lub inne elementy - i docisnęła ją kolejną warstwą siatki. Po dokładnym rozwałkowaniu w misce przeniosła r...

Spotkanie autorskie DKK

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

18 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiałyśmy o książce "Lunia i Modigliani", której autorka, Sylwia Zientek, od kilku już lat odkrywa przed czytelnikami świat malarstwa. Nie inaczej było i tym razem. Czytelniczki z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy tytułowych bohaterów i zanurzyły się w świat paryskiej bohemy. Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

Jesienne krajobrazy

  Jesień trwa w najlepsze, a co jest w niej najlepszego? Na to pytanie odpowiadała grupa Motylków z Przedszkola STEP, która przybyła do biblioteki na Kapuściskach 17 października. Inspiracji dostarczyły zagadki, a także głośne czytanie opowieści o "Złodzieju liści" Alice Hemming. Bez parasola ani rusz, zwłaszcza, jak z drzew spadają barwne liście. Takie właśnie parasole ozdabiały dzieci na miłe zakończenie spotkania. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Poznaję zawód bibliotekarza

  16 października 2024 rozpoczął cykl zajęć "Poznaję zawód bibliotekarza" dla  uczestników warsztatu terapii zajęciowej "Przystań". Postanowiłyśmy, uchylić rąbka tajemnicy zawodu bibliotekarza!  Uczestnicy zapoznawali się z częścią naszego księgozbioru  poprzez alfabetyczne układanie książek, a wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste ani oczywiste. Nie stanowiło to jednak wyzwania dla podopiecznych "Przystani".  Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Czy wiecie, czym jest biblioteka?

  Na to pytanie odpowiedzi szukali uczniowie klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 57. Czy są w niej tylko książki, jak traktujemy książki i w jakich formach one występują? Pytań było bez liku, podobnie jak odpowiedzi naszych gości. Wszystko zaczyna się od pomysłu na książkę, a co dalej? O tym opowiedział krótki film edukacyjny, po którym dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania "Zbawcy książek" Agnieszki Stelmaszyk. Był również test na spostrzegawczość: dzieci szukały kolorowych królików i poznawały zarazem różne zakamarki między regałami. Wspólna wycieczka po bibliotece zakończyła się sukcesem: wszystkie króliki zostały odnalezione. Był nawet taki, który ukrył się w czasopismach! Na koniec spotkania uczniowie wykonali zakładki do książek w kształcie najmądrzejszego zwierzątka ze Stumilowego Lasu. Czy wiecie, o kim mowa? Oczywiście, o sowie! Serdecznie dziękujemy za przybycie!

DKK Warsztaty estońskie

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty z cyklu „Wokół Prozy” poświęcone współczesnej literaturze estońskiej, które odbędą się w Filii nr 11 dla dorosłych i dla dzieci na Jachcicach .  Warsztaty poprowadzi Marta Perlikiewicz – germanistka, tłumaczka z języka estońskiego. Tłumaczy opowiadania dla portalu kulturalnego Eesti.pl. W jej tłumaczeniu wydane zostały w Polsce m.in książki dla dzieci:  „Piia Pierniczek się wprowadza”, „Piia Pierniczek i bandyci” Kairi Look, książki dla dorosłych: powieści pt. „Mała towarzyszka i dorośli” oraz „Mała towarzyszka i listy” autorstwa Leelo Tungal oraz zbiory opowiadań: „Planeta pożeraczy serc” Kristiny Ehin i „Najprzyjemniejsza chwila dnia” autorstwa Piret Raud, pisarki i ilustratorki, najbardziej znanej i najczęściej tłumaczonej autorki książek dla dzieci w Estonii, od 2018 roku piszącej z powodzeniem także dla dorosłych. Ostatnia z wymienionych książek, przetłumaczona na język polski przez Martę ...

Tam, gdzie mieszkają książki...

  11 października klasa 1A ze Szkoły Podstawowej nr 57 wzięła udział w lekcji bibliotecznej. Dzieci dowiedziały się, że nie tylko w bibliotece można znaleźć książki, poznały drogę, jaką musi przebyć książka od pomysłu do ukazania się na rynku wydawniczym, a także przekonały się, że książka może występować nie tylko w formie papierowej! Uczniowie doskonale wiedzą jak należy obchodzić się z książkami: kluczem jest tutaj szacunek. A może niektórzy z nich zostaną wręcz zbawcami książek, tak jak bohaterowie opowiadania Agnieszki Stelmaszyk, którego fragmentu dzieci wysłuchały? Biblioteka to nie tylko książki! A co jeszcze można u nas znaleźć? Tego uczniowie dowiedzieli się podczas wycieczki między regałami. Na miły koniec spotkania każdy uczestnik wykonał samodzielnie zakładkę do książki w kształcie.. sówki! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Co nam daje jesień?

  Na to pytanie odpowiadała klasa 2 ze Szkoły Podstawowej nr 26. 10 października uczniowie wzięli udział w naszych jesiennych zajęciach i dowiedziałyśmy się, że zdecydowana większość z nich przepada z aktualną porą roku i wiele o niej wie. Niestety, wraz z chłodniejszymi dniami łatwiej o przeziębienie i to nie byle jakie. Przekonał się o tym tata Oli z opowieści "Tata Oli jest chory" Thomasa Brunstrøma, której fragmentu wysłuchały dzieci. Co pomaga na jesienne dolegliwości? Pyszne owocowe syropy, konfitury i inne przetwory. W naszym sadzie owoców w brud, a nasi goście pomogli nam je zebrać i odłożyć do odpowiednich słoiczków z wykorzystaniem naszego niezawodnego robota Photona. Jeż to najbardziej jesienne zwierzątko jakie znamy i z takimi właśnie jeżykami wykonanymi z liści opuścili progi biblioteki nasi mali goście. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Jesienne zbiory

  8 października biblioteka na Kapuściskach gościła  grupę Biedronek z Przedszkola STEP. Dzieci wzięły udział w zajęciach o jesieni. Jesienią liście się pojawiają i znikają. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiedziała nam opowieść "Złodziej liści" Alice Hemming, której dzieci wysłuchały z zapartym tchem. Zagadka po zagadce przedszkolaki poznawały różne aspekty jesieni. Złodziejem liści z naszej historii był... wiatr! Takim wiatrem stały się Biedronki i buszowały po naszym wyimaginowanym sadzie.  Jesienią parasole są nieodzowne. Każdy mały uczestnik spotkania stworzył własny parasol ochronny przed jesienną aurą. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Za łapkę z misiem przez życie

  4 października klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 26 wzięła udział w spotkaniu dotyczącym misiów. A jakich? Do tego nasi goście musieli dojść sami za pomocą rebusów i zagadek! Najpierw dwóch śmiałków udało się na poszukiwania walizki, która miała nas doprowadzić do głównego tematu naszego spotkania, po czym obejrzeliśmy krótki filmik edukacyjny o tym, skąd właściwie się wziął pluszowy miś. Udaliśmy się z Paddingtonem w wyimaginowaną podróż piętrowym autobusem po Londynie, dowiedzieliśmy się, dlaczego Miś Uszatek ma klapnięte uszko, a także dlaczego miś zwany Czarnym Noskiem urzęduje na kominku. Nie mogło także zabraknąć Kubusia Puchatka - do niego doprowadziły nas łamigłówki słowne. Na miły koniec spotkania każdy uczeń wykonał własnego misia-zakładkę. Serdecznie dziękujemy za wizytę!