Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2024

Czyste powietrze wokół nas

  26 listopada grupa Wiewiórek z Przedszkola nr 3 wzięła udział w zajęciach o czystym powietrzu. Czy powietrze się gdzieś kończy? Czy jest wszędzie? Tego przedszkolaki się dzisiaj dowiedziały! Eksperymenty z wykorzystaniem codziennych przedmiotów pozwoliły przekonać się, że powietrze, mimo że nas otacza i mamy z nim do czynienia bez przerwy, kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieci wysłuchały opowieści o smoku i smogu Renaty Piątkowskiej. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały krajobraz podwójny: jeden ekologiczny, natomiast drugi z zanieczyszczonym powietrzem.  Serdecznie dziękujemy za wizytę!

EmpikGo w bibliotece!

     Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego dostępu do platformy Empik GO, w której znajdziecie 200 000 tytułów  ebooków, audiobooków i podcastów do słuchania i czytania na tablecie, smartfonie lub czytnikach z systemem Android. Aby uzyskać dostęp do serwisu wystarczy: •    Posiadać ważną kartę biblioteczną. •    Pobrać kod dostępu – odwiedzić jedną z naszych placówek bibliotecznych (wykaz placówek TUTAJ) i okazać kartę biblioteczną. •    Wejść na stronę  https://www.empik.com/go/biblioteki/kod     i wpisać kod otrzymany w bibliotece. •    Zalogować się lub założyć konto www.empik.com •    Pobrać aplikację Empik Go na system iOS lub Android. •    Zalogować do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą. W abonamencie bibliotecznym, wykorzystując kod otrzymany od biblioteki czytelnik, może korzystać z Empik GO na maksymalnie 2 urządzeniach, w następującej ...

Misie znamy i kochamy

  25 listopada grupa zerówkowiczów ze Szkoły Podstawowej nr 58 odwiedziła po raz pierwszy bibliotekę na Kapuściskach. Temat spotkania dotyczył misiów, które znamy z opowiadań i bajek, a przecież z misiów się nie wyrasta! Rebusy i zagadki doprowadziły naszych gości do misiów, o których sobie trochę porozmawialiśmy, czyli o Paddingtonie, Uszatku, Czarnym Nosku oraz Kubusiu Puchatku. Nie zabrakło też głośnego czytania fragmentów opowiadań o tych sympatycznych postaciach. Na każdego uczestnika spotkania czekał, oczywiście, miś. Pokolorowane obrazki posłużyły nam do utworzenia misiowej ścieżki, którą nasi goście pokonywali przy pomocy robota Photona. Co misie lubią najbardziej? Naturalnie, miód! Zerówkowicze doskonale o tym wiedzą, dlatego na zakończenie spotkania wspólnie ozdobili słój na miodzik korzystając z podłogi interaktywnej. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Sto lat, Polsko!

22 listopada biblioteka na Kapuściskach gościła po raz pierwszy w swoich progach grupę wychowanków z Przedszkola nr 70. Rozmawialiśmy sobie o tym, że nie tylko my mamy urodziny, ale także nasz kraj je obchodzi!    Dzieci poznały nasze symbole narodowe: flagę, godło oraz hymn. Poszukiwanie ukrytych w bibliotece symboli różnych świąt, które obchodzimy w ciągu roku, i odgadywanie ich znaczenia udało się bez najmniejszego problemu! Przedstawienie z udziałem ochotników pozwoliło zrozumieć, na czym polegały rozbiory Polski i odzyskanie niepodległości. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały laurkę dla Polski z okazji jej święta. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Dbamy o czyste powietrze

  21 listopada bibliotekę na Kapuściskach odwiedziła grupa Biedronek z Przedszkola nr 3. Dzieci przybyły by dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby powietrze, które nas otacza, było tak czyste jak tylko możliwe. Zapach, kolor, smak - tych cech powietrza szukaliśmy, a co udało nam się znaleźć? Dzieci były zaskoczone co tak naprawdę powietrze w sobie kryje. Jaka jest różnica między smokiem a smogiem? Wyjaśniła nam ją Renata Piątkowska w opowiadaniu o Eko Słodziakach. Zagadki pozwoliły utrwalić poznane dzisiaj informacje. Na koniec spotkania dzieci wspólnie stworzyły podwójny świat: w jednej jego części panowało zanieczyszczenie, w drugiej zaś - czystość. Przedszkolaki były zgodne co do jednego: wszystkie, bez wyjątku, wybrałyby do życia tą czystą. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

"Poznaję zawód bibliotekarza" c.d.

 20 listopada 2024 odbyło się drugie spotkanie z cyklu zajęć "Poznaję zawód bibliotekarza" dla  uczestników warsztatu terapii zajęciowej "Przystań".            Uczestnicy zajęć kontynuowali zapoznawanie się z  księgozbiorem dla najmłodszych poprzez alfabetyczne układanie książek na półkach. Podopieczni "Przystani" zadanie wykonali bez większych trudności. Dziękujemy za wizytę!

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  15 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem wybrałyśmy się wraz z głównym bohaterem na spacer, dzieląc się naszą miłością do książek. Mowa, oczywiście, o "Spacerującym z książkami" Carstena Henna. Była to lektura niezwykle przyjemna i idealna wręcz na jesienne wieczory. Powieść zainspirowała nas do dyskusji o roli książek w naszym życiu, skłoniła nas do podzielenia się naszymi czytelniczymi nawykami, a także skłoniła nas do zastanowienia się nad losem książek w dalszej przyszłości. Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

Hydrozabawa - zajęcia edukacyjne w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki

 Choć możemy myśleć, że woda pitna jest wszechobecna, to rzeczywistość przedstawia się zgoła inaczej, otóż aż 97% wody na naszej planecie jest słona. 2% to woda zamknięta w mroźnych lodowcach. Wyłącznie 1% stanowi woda, która musi zaspokoić wszystkie ludzkie potrzeby.      Dnia 15 listopada 2024 roku w ramach Bydgoskiego Festiwalu Naukowego do biblioteki zawitała klasa 3 ze Szkoły Podstawowej nr 57, która poznała różne oblicza wody występującej w przyrodzie i nie tylko.        Po krótkiej pogadance, dzieci obejrzały animację edukacyjną "Woda nie tylko w kranie". Nastepnie wysłuchały baśni: "Woda życia" Braci Grimm. Kolejnym etapem spotkania były eksperymenty laboratoryjne z przewodnictwem prezentacji multimedialnej.        Roboty photony zaś pomogły grupie w zabawie logopedycznej "Rzeka: plum, plum...".          Na zakończenie uczniowie zakodowali kroplę wody z niebieskich nakrętek.      ...

Czyste powietrze dla każdego

Grupa Jeżyków z Przedszkola nr 3 odwiedziła 14 listopada bibliotekę na Kapuściskach. Przedszkolaki dowiedziały się, że to, co nas otacza, czyli powietrze, nie do końca jest takie, jak myślimy. A jakie jest? Kilka prostych eksperymentów z użyciem balonów, plastikowych butelek i perfum pozwoliła nam poznać jego najważniejsze właściwości. Przygody Eko Słodziaków autorstwa Renaty Piątkowskiej wyjaśniły nam czym jest smog. Jeżyki wykonały wspólną pracę plastyczną przedstawiającą świat czysty i zanieczyszczony. Dzieci doskonale wiedziały, czym one się różnią! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Pieśnią i gitarą – koncert pieśni patriotycznych

  12 listopada bydgoski chór Cantemus wystąpił w bibliotece na Kapuściskach z okazji minionego Święta Niepodległości. Pod dyrygenturą Pani Hanny Żółkoś chórzystki wykonały takie poruszające utwory jak "Rota" czy "Kocham cię, Polsko".           Po występie Panie z chóru zasiadły z resztą uczestników spotkania do wspólnego śpiewania pieśni żołnierskich przy akompaniamencie niezastąpionej Pani Aurelii.           Fragment występu chóru Cantemus. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.

Świętujemy urodziny Polski

  8 listopada wspólnie z grupą wychowanków Przedszkola nr 28 świętowaliśmy nadchodzące urodziny Polski. To już 106 rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj! Dzieci obejrzały filmik edukacyjny o naszych symbolach narodowych: godle, fladze oraz hymnie. Aby utrwalić nowo poznane informacje, przedszkolaki udały się na poszukiwania symboli ukrytych w bibliotece. Nie były one jednak związane wyłącznie z nadchodzącym świętem, jednak nie stanowiło to żadnego wyzwania dla naszych gości: błyskawicznie odnalazły i rozpoznały każdy z nich! Ochotnicy wzięli udział w przedstawieniu ukazującym rozbiory Polski oraz przywrócenie ojczyzny na mapę świata. Na miła pamiątkę dzisiejszego spotkania przedszkolaki wykonały własne godła narodowe.           Serdecznie dziękujemy za wizytę!