Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z grudzień, 2024

Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Wesołych Świąt!

Świąteczne godziny otwarcia biblioteki

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  13 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana książka nie była łatwa, jednak przedstawia ona wydarzenia, o których żadna z Klubowiczek wcześniej nie słyszała.  Lisa See w "Wyspie kobiet morza" kreśli historię mieszkańców południowokoreańskiej wyspy Jeju, a zwłaszcza poławiaczek zwanych "haenyeo", na tle niespokojnej historii XX w. Czytelniczki były bardzo zaangażowane w losy bohaterów. Wiele aspektów powieści wzbudziło w nas ogromne emocje i skłoniło do przemyśleń na temat siły, traumy oraz bycia kobietą w różnych kulturach i związanych z tym wymagań. Nasz Klub gorąco poleca tę powieść! Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

O Świętach słów kilka

  13 grudnia, pomimo piątku, był dla nas całkiem szczęśliwy! W naszych zajęciach świątecznych wzięła udział klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 26. Błyskawicznie odnaleźli walizkę skrywającą temat naszego spotkania. Barszcz czerwony to uroda i długowieczność, pierniki to dobrobyt, natomiast ryba oznacza płodność i odrodzenie: takie właściwości mają niektóre z potraw, jakie możemy znaleźć na wigilijnym stole. Symbolikę pozostałych dań pomógł nam odnaleźć nasz robot Photon. Emocji było co niemiara! Na miłą pamiątkę uczniowie samodzielnie wykonali własne gwiazdy betlejemskie. Serdecznie dziękujemy za wizytę i życzymy Wesołych Świąt!

Święta w Bullerbyn

  12 grudnia klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 26 odwiedziła bibliotekę na Kapuściskach aby wziąć udział w spotkaniu świątecznym. A o jakie święta chodzi? To było zadanie do rozwikłania dla naszych gości. Święto Niepodległości? Już za nami. Wielkanoc? Też raczej nie. Jakieś inne pomysły? Oczywiście mowa o Bożym Narodzeniu! Tego dotyczyła nasza głośna lektura o "Gwiazdce w Bullerbyn" Astrid Lindgren, w której autorka przedstawiła szwedzkie tradycje bożonarodzeniowe. Uczniowie natomiast opowiadali o znanych im polskich zwyczajach świątecznych. Wiele z nas czeka na wyjątkowe potrawy z wigilijnego stołu, a każda z nich ma swoje znaczenie. Czy wiedzieliście, że potrawy z grochem i kapustą mają zapewnić siły witalne i ochronę przed wszelkimi chorobami. Dodatkowo groch symbolizuje płodność oraz urodzaj. Te znaczenia odkrywali dzisiaj nasi goście. Rozruszaliśmy się przy świątecznych nutach i tańcu, w którym zmienialiśmy się w bombki i choinki. Na miłą pamiątkę uczniowie samodzielnie ...

Co wiemy o Świętach?

  11 grudnia dwie klasy 2. ze Szkoły Podstawowej nr 26 wzięły udział w zajęciach świątecznych w naszej bibliotece. Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie? Ile uczniów, tyle pomysłów! I nie dotyczyły one tylko prezentów. Mówiliśmy o najbardziej znanych symbolach nadchodzących świąt, ale pojawiły się też takie, które nie są wcale takie oczywiste.  Jednak nawet z tymi trudniejszymi oznakami świąt uczniowie sobie rewelacyjnie poradzili przy pomocy naszego robota Photona. Na miłą pamiątkę spotkania każdy uczestnik wykonał własną gwiazdę betlejemską. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Szykujemy się do Świąt! - wycieczka Klubu Optymistycznych Czytelników do Centrum Edukacji Muzealnej MOB

  Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi zmiana wystroju naszego otoczenia. 5 grudnia 2024 r. działający w bibliotece Klub Optymistycznych Czytelników odwiedził filię Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy przy ul. Mennica 6 aby wziąć udział w warsztatach kreatywnych. Prowadząca, Pani Katerina Niemiec-Miskiewicz, pokrótce przedstawiła nam historię ludowych ozdób, po czym pokazała jak wykonać bożonarodzeniowego pajączka, który przynosi szczęście i pomyślność w kolejnym roku. Początki nie były proste, ale przy wsparciu Pani Kateriny nasze ozdoby powoli zaczęły się wyłaniać z materiałów, które zostały dla nas przygotowane: słomek, nitek oraz kolorowych tasiemek. Prowadząca podpowiedziała, że można ozdobić pajączka nie tylko tasiemkami, ale także koralikami, lekkimi bombkami, lub innymi materiałami. Znamy już podstawy, więc teraz możemy dać się ponieść wyobraźni i stworzyć inne magiczne pajączki! Dziękujemy wszystkim pracownikom muzeum za serdeczne przyjęcie!