Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2025

Testujemy nasze zmysły

  Kontynuujemy nasz cykl zajęć "Ferie zimowe z detektywem"! 21 stycznia na spotkanie przybyła grupa dzieci i młodzieży z ośrodka BORPA aby zdobyć swoje odznaki detektywa. Nie jest to jednak takie proste. Każdy uczestnik musi przejść specjalne testy sprawdzające ich zmysły.  Tak się złożyło, że na zajęciach były obecne same dziewczyny, jednak niech nikogo to nie zwiedzie: przysłowiowa "płeć słabsza" wcale słaba nie jest! Młode panie doskonale poradziły sobie z każdym sprawdzianem.  Stwierdzono, że zmysły dotyku, wzroku, smaku, węchu i słuchu działają u nich śpiewająco i każda z nich otrzymała swoją odznakę detektywa. Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach!

Doskonalenie zmysłów detektywa

  Ferii nastał czas, a wraz z nim rozpoczął się cykl zajęć dla dzieci "Ferie zimowe z detektywem – wejdź w świat tajemnic!". Nie zabrakło ich również w bibliotece na Kapuściskach. 20 stycznia, pierwszego dnia ferii, spotkaliśmy się z uczestnikami półkolonii z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Każdy z nich wiedział, kim jest detektyw i czego potrzebuje do pracy. Co się jednak stanie, gdy zawiodą go najnowsze technologie, a baterie w latarce się wyczerpią? Musi stawiać na własne zmysły i one właśnie były testowane dzisiaj w bibliotece. Wszyscy zdali nasze testy śpiewająco, a to oznacza, że... ... otrzymali specjalne odznaki detektywa potwierdzające, że ich dotyk, smak, węch, słuch i wzrok są bez zarzutu i można na nich polegać podczas rozwiązywania zagadek! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  odbyło się 17 stycznia i rozpoczęte zostało niełatwą lekturą o "Służących do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak. Autorka przedstawia w niej zapomnianą historię kobiet, które podejmowały się bardzo ciężkiej pracy tytułowych służących. Tematyka poruszona przez pisarkę przyczyniła się do ożywionej dyskusji. Omówiony został praktycznie każdy aspekt przedstawiony w "Służących" i trudno było nie pokusić się o  porównanie sytuacji społecznej sprzed wieku z czasami współczesnymi. Obok tej pozycji nie można przejść obojętnie. Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

Poszukujemy uciekających skarpet!

Klasa 1a ze Szkoły Podstawowej nr 57 spotkała się z nami w bibliotece na Kapuściskach na zajęciach o... skarpetkach! Oczywiście, chodzi o nawiązanie do lektury opowiadającej o niesamowitych przygodach skarpetek autorstwa Justyny Bednarek. Wszyscy byli zgodni co do tego, że skarpetki są niezwykle potrzebne w życiu codziennym i to nie tylko do ogrzewania naszych stóp.   Uczniowie stanęli przed bardzo ważnym zadaniem: musieli odnaleźć skarpetki, które ukryły się pod kolorowymi kubeczkami. Każda z tych uciekinierek zabrała ze sobą zagadkę, która była nam niezbędna do rozwiązania krzyżówki. Dzięki współpracy dzieciom udało się odnaleźć każdą skarpetkę i odpowiedzieć bezbłędnie na każdą zagadkę!       Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Jakie tajemnice skrywają książki?

  Na to pytanie szukała odpowiedzi grupa Sówek z Przedszkola STEP. Dzieci przybyły 15 stycznia w nasze skromne progi aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej. Przede wszystkim omówiliśmy sobie zasady obchodzenia się z książkami. Kolejne tajemnice książek odkryła przed nami opowieść "Bilioteka Astrid" Martina Widmarka. Co to za bajka, która mówi o pięknie, lustrze, jabłku, kolorze białym, królestwie i podstępie? Sówki doskonale znały odpowiedzi na wszystkie nasze zagadki. Skoro mowa o baśniach, nie może się obyć bez magii, ale i z tym dzieci dały sobie radę. Poszukiwania rozproszonych zaklęć zakończone zostały sukcesem.   Na miły koniec spotkania dzieci samodzielnie wykonały zakładki do książek w kształcie kotka! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa na feriach

  Ferie tuż za rogiem, a wraz z nimi wiele wolnego czasu i zaplanowanych przyjemności. Grupa Biedronek z Przedszkola nr 70 dowiedziała się dzisiaj na co należy uważać, aby w pełni skorzystać z tych nadchodzących atrakcji. Dzieci utrwaliły sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać nie tylko podczas ferii. Do odpowiedzi czas - start! Zagadki zimowe nie stanowiły żadnego wyzwania dla Biedronek.  Na koniec spotkania uczestnicy wspólnie gromadzili spadające w bibliotece śnieżynki! Niemożliwe? Przedszkolaki powiedzą, że wcale nie! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Jeśli ferie, to tylko bezpiecznie!

  Poniedziałek 13 stycznia wcale nie był dla nas pechowy. Tego dnia przybyła do nas grupa wychowanków z Przedszkola nr 70 dowiedzieć się, jak należy się zachowywać, aby nic złego nam się nie stało podczas nadchodzących ferii. Sanki, łyżwy, narty - zimowych atrakcji jest bez liku, jednak zawsze należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jakich? Dzieci już doskonale je znają! Naszą lekturą na dziś było opowiadanie o sympatycznym rodzeństwie, Kubie i Bubie i ich perypetiach na koniec półrocza autorstwa Grzegorza Kasdepke. Co się wiąże z feriami? Zagadki i kolorowe plansze doprowadziły nas do odpowiedzi, a dodatkowo drogę wskazywał nasz robot Photon. Ulice i skwery nie były dzisiaj ośnieżone, ale za to pełno śniegu było w bibliotece! Dzieci chętnie łapały białe śnieżynki ukazujące się na naszym interaktywnym dywanie. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Bezpieczne ferie

  9 stycznia bibliotekę odwiedziły 2 klasy drugie ze Szkoły Podstawowej nr 26 w celu utrwalenia znajomości zasad bezpieczeństwa - ferie już przecież tuż tuż, a wraz z nimi wyjazdy i inne zimowe przyjemności. Już nie można się doczekać! Z czym się nam kojarzą ferie? Pomysłów było co nie miara! Uczniowie doskonale wiedzą też jak się zachowywać, aby zarówno im jak, i ich bliskim, nic się nie stało podczas feryjnego wypoczynku. Trzeba było też dzisiaj sprytnie myśleć: nasze specjalne zimowe plansze kryły odpowiedzi na zagadki zadawane naszym małym gościom. Każdy uczeń bez wyjątku doskonale znał rozwiązania, a pomagał je wskazać nasz niezawodny robot Photon! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Jak wygląda, w różnych częściach świata powitanie Nowego Roku?

 Dnia 08 stycznia 2025 roku odbyło się spotkanie dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej "Tęcza", na którym przedstawiono prezentację na temat obchodów Sylwestra i Nowego Roku w różnych krajach. Prezentacja obejmowała tradycje, zwyczaje i sposób świętowania w Chinach, Indiach, Hiszpanii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Szkocji oraz na Syberii.  Na koniec spotkania, aby wprowadzić wszystkich w refleksyjny nastrój, przeczytano dwa piękne wiersze. Pierwszym był wiersz Adama Mickiewicza „Nowy Rok”,  który poruszał kwestie życia, przemijania i refleksji nad czasem.   Drugim był wiersz Jana Kochanowskiego  „Na Nowy Rok”,  który wprowadzał nas w nastrój nadziei na lepszy, nadchodzący rok .  Spotkanie było inspirujące i pełne pozytywnej energii, dając uczestnikom okazję do poszerzenia wiedzy na temat tradycji Noworocznych w różnych kulturach oraz do refleksji nad rozpoczęciem nowego roku. Dziękujemy za spotkanie!

Wspólne Śpiewanie Kolęd z Chórem Cantemus

  W dniu 7 stycznia 2025 roku w bibliotece odbył się koncert kolędowy w wykonaniu chóru Cantemus .        Wydarzenie miało na celu celebrowanie atmosfery świątecznej oraz wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd. Pierwsza część koncertu skupiła się na występie chóru Cantemus, który zaprezentował różnorodne kolędy oraz pastorałki.  Uczestnicy mieli okazję wysłuchać znanych utworów, które wprowadziły wszystkich w harmonijny nastrój. Druga część spotkania była szczególnie interaktywna, gdyż publiczność została zaproszona do wspólnego śpiewania.               Wszyscy obecni zaangażowali się w wykonanie kolęd, co stworzyło wyjątkową atmosferę jedności i radości. Uczestnicy koncertu mieli szansę poczuć się częścią wspólnoty, dzieląc się świątecznymi emocjami poprzez muzykę.        Dziękujemy za spotkanie!