Wiosna to najbardziej optymistyczna i - zdaniem wielu - najpiękniejsza pora roku. Nadejście wiosny to święto, które obchodzi się niemal w każdym zakątku globu. Kalendarzowa wiosna zbliża się wielkimi krokami i już nie możemy się jej doczekać. Razem z nami czekają na nią uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Tęcza", a spotkaliśmy się 18 marca w bibliotece aby umilić sobie czas oczekiwania i dowiedzieć się w jaki sposób witają wiosnę mieszkańcy innych krajów.
W Polsce mamy obyczaj topienia Marzanny – kukły symbolizującej zimę. Marzanna często jest tworzona ze starych ubrań i tkanin, co dodaje koloru i życia temu zwyczajowi. Ubraną w różnobarwne szmaty Marzannę wyprowadza się na zewnątrz, a następnie rytualnie “topi się” w najbliższej rzece czy stawie, co ma zapewnić dobre urodzaje i szybkie nadejście prawdziwej, ciepłej wiosny. To obyczaj pełen symboliki, łączący w sobie pożegnanie z zimową aurą i radosne powitanie nowego, życiodajnego cyklu przyrody.
W Japonii pierwszy dzień wiosny wyznacza zakwitnięcie pierwszych kwiatów wiśni i w tym czasie Japończycy oddają się rytuałowi hanami, który polega na „podziwianiu” i „oglądaniu kwiatów”. W Bośni każdego roku z okazji pierwszego dnia wiosny odbywa się Festiwal Jajecznicy, a w Szwajcarii palą bałwana! Co kraj, to inny sposób witania wiosny.
Wiosna od wieków stanowiła inspirację dla poetów, budząc w nich uczucia odrodzenia, nadziei i miłości. Ta pora roku, pełna świeżości i witalności, wywiera znaczący wpływ na ich twórczość i kilka takich utworów zostało odczytanych podczas dzisiejszego spotkania, m.in. wiersze Leopolda Staffa czy Mickiewicza.
Serdecznie dziękujemy za wizytę!
Komentarze
Prześlij komentarz