Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z grudzień, 2023

Wesołych Świąt!

 

"Hej Święta" - zajęcia rodzinne

16 grudnia odbyły się rodzinne zajęcia muzyczne z repertuarem świątecznym składające się z ćwiczeń i zabaw na koordynację półkul mózgowych, gier rytmicznych oraz elementów muzykoterapii. Zajęcia poprowadziły Pani Marta oraz Pani Martyna z Fundacji Stacja Akceptacja. Dziękujemy za udział w zajęciach!

Agresja - jak sobie z nią radzić?

  Na to pytanie odpowiadaliśmy sobie wspólnie z grupą uczniów z klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 57. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania o Oskarze pt. "Inny niż wszyscy" autorstwa Pera Nilssona i próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie skąd się bierze agresja. Każdy z uczestników spotkania powiedział, co wzbudza w nim lub niej agresję i próbowaliśmy sobie poradzić z tym negatywnym uczuciem zabawą w "start rakiety", a także wskazaniem jakie osiągnięcie sprawiło, że możemy być z siebie dumni. Spotkanie zakończyła zabawa robotami Photonami, które pomogły naszym gościom poznać prawa, które im przysługują. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Agresji mówimy "nie"!

  14 grudnia uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 57 wzięli udział w zajęciach o agresji i tolerancji. Dzieci dobrały się w pary i odzwierciedlały swoje zachowania, po czym zastanowiły się, która z ról była bardziej wymagająca, a która bardziej twórcza. Szukaliśmy podobieństw i różnic między sobą korzystając z kolorowych sznurków. Uczniowie wysłuchali głośnego czytania fragmentu książki "Inny niż wszyscy" autorstwa Pera Nilssona i zastanawiali się czym jest inność. Odpowiadanie na wylosowane pytania pozwoliło na lepsze zrozumienie samych siebie oraz innych. Uczestnicy spotkania odkrywali również swoje prawa, których jest niemało. Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali krótkiego opowiadania o tym "Dlaczego wielbłąd ma dwa graby" Rudyarda Kiplinga.     Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Świątecznym krokiem w stronę prezentów

  13 grudnia nasze Koło Optymistycznych Czytelników spotkało się aby stworzyć ozdobne opakowania na prezenty. Była to kontynuacja naszej pracy, którą zaczęłyśmy w listopadzie. Na początek spotkania jednak niespodziankę sprawiła nam nasza znajoma chórzystka z grupy Camerata, Pani Kasia. Pani Kasia jest ekspertem od pielęgnacji ciała i zaoferowała nam wykład o tym, jak należy prawidłowo dbać o dłonie podczas zimowych dni. Nie zabrakło i prezentacji, więc każda z uczestniczek mogła samodzielnie wypróbować przygotowane przez naszą prowadzącą specyfiki.  Następnie pałeczkę przejęła nasza czytelniczka i przewodniczka po tworzeniu dekoracyjnych pudełek, Pani Jola. Jej wskazówki okazały się niezbędne, aby powstały małe dzieła sztuki. Sami zobaczcie!                        Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

Podróż do krainy przyjaźni

  We wtorek, 12 grudnia, odwiedziła nas grupa dzieci z opiekunami. Tematem spotkania byli przyjaciele. Zastanawialiśmy się, kim oni są i czy każdy z nas może mieć przyjaciela. Na początek spotkania jednak wykonaliśmy ćwiczenie pozwalające nam poznać się nawzajem: każde z dzieci, które zgadzało się z twierdzeniem pokazanym na prezentacji multimedialnej, wstawało. Okazało się, że wielu z nas lubi te same rzeczy i wiele nas łączy! Głośne czytanie książeczki Przemysława Wechterowicza "Na zawsze przyjaciele" pokazało nam, że warto nawiązywać nowe znajomości. Wyzwaniem była zabawa z "ukrytym przyjacielem". Dzieci tańczyły w rytm muzyki świątecznej, po czym zwijały się w kulki i zakrywały oczy i uszy. Jedno z nich było zakrywane kocem, a pozostali musieli odgadnąć, kogo spośród nich brakuje. Nie potrzebowali wiele czasu aby się domyślić, kto jest owym "ukrytym przyjacielem". Zadaniem grupowym dla naszych gości było wspólne ułożenie Kodeksu Przyjaciela. Dzieci d

Odkryj tajemnice Biblioteki – grudniowa gra miejska

Postanowiłeś, że w tym roku przystąpisz do Wielkiego Testu Wiedzy o Bydgoszczy. Wszak to piękne miasto, które nazywane jest perłą Kujaw. To miasto o średniowiecznych korzeniach, z ciekawą historią, wspaniałą architekturą.  Jedną z ważniejszych instytucji na kulturalnej mapie Bydgoszczy jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Jest to najstarsza, nieprzerwanie istniejąca biblioteka w województwie kujawsko – pomorskim. Wiesz, że żeby porządnie przygotować się do testu musisz poznać historię wszystkich ważnych miejsc, a każdy uczeń i student wie, że skarbnicą wiedzy jest BIBLIOTEKA, która – co ważne – też zapewne będzie częścią testu! Gracz wcielając się w rolę poszukiwacza wiedzy  zaznajomi się z historią Biblioteki. Akcja gry będzie wymagać od gracza rozwiązywania szyfrów i łamigłówek skupionych wokół najważniejszych osób mających wpływ na rozwój instytucji, pozna najciekawsze zbiory zgromadzone w książnicy.  Na końcu rozgrywki,

Uwaga! Ważna informacja!

  Z przykrością informujemy, że z przyczyn od biblioteki niezależnych, zaplanowane na poniedziałek, 11 grudnia, spotkanie z aktorką filmową, teatralną, radiową Marią Pakulnis nie odbędzie się .  Mamy jednak też dobrą wiadomość - Maria Pakulnis uświetni obchody przyszłorocznego Tygodnia Bibliotek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Spotkanie odbędzie się, co potwierdził agent aktorki, 13 maja 2024 roku . Już dzisiaj zapraszamy!!!

Poznajemy tradycje świąteczne

  Czy wszystkim znane są świąteczne obyczaje? Sprawdzałyśmy to dzisiaj z grupą wychowanków Przedszkola nr 46. Pierwszym wyzwaniem dla maluchów było wybranie spośród symboli związanych ze świętami obchodzonymi w ciągu roku tych, które należą do Bożego Narodzenia. Dzielny robot Elfik pomagał małym zuchom podczas bożonarodzeniowej zgadul-zgaduli. Złapaliśmy chwilę oddechu słuchając opowieści o perypetiach Świętego Mikołaja autorstwa Barbary Wicher. Podczas dzisiejszego spotkania każdy przedszkolak wykonał własną, niepowtarzalną śnieżynkę w rozmiarze XXL. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Spotkanie w Głównej Bibliotece z Marią Pakulnis, w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki!

11 grudnia 2023 w WiMBP w Bydgoszczy (godz. 18.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z aktorką filmową, teatralną i radiową Marią Pakulnis połączone z promocją książki „Moja nitka” (premiera: 8 listopada 2023), będącej zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów Extra”. M. Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy” (1982). Występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie „Johnny” (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. M. Pakulnis ma na swoim koncie także książkę kucharską pt. „Sceny kuche