Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2024

W lesie i w zagrodzie

  27 czerwca grupa wychowanków z Przedszkola nr 18 odwiedziła bibliotekę na Kapuściskach po raz ostatni przed wakacjami. Dzieci opowiadały gdzie można pojechać na wakacje i zastanawiały się jakie zwierzątka można tam spotkać. Naturalnie, zwierzęta zazwyczaj widzimy na wsi i w lesie i tego też dotyczyło głośne czytanie opowiadania o przygodach owieczki Hali i pieska Farmka autorstwa Hanny Łąckiej. Przedszkolaki próbowały zgadnąć jakie odgłosy wydają z siebie różne zwierzątka i jakie są między nimi inne różnice, a na zakończenie spotkania dzieci stworzyły kwiecistą łąkę z pasącymi się na niej owieczkami. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

Wiem, że jestem bezpieczny - spotkanie z ratownikiem

  Dnia 24 czerwca 2024 roku odbyły się drugie zajęcia organizowane w ramach projektu "Wakacyjny pamiętnik młodego odkrywcy".        Inspiracją do przeprowadzenia zajęć była książka Eryla Nasha oraz Any Albero pod tytułem : "Dzielni ratownicy: przeżyj dzień z 12 prawdziwymi pracownikami służb ratowniczych".          Do roli eksperta zaprosiliśmy ratownika medycznego, który w przystępny sposób przedstawił procedury udzielania pierwszej pomocy.            Gość pozwolił dzieciom podczas ćwiczeń praktycznych wykorzystać przywiezione rekwizyty, co spotkało się z gorącym aplauzem.            Każdy mógł wcielić się w osobę poszkodowaną, jak i osobę udzielającą pierwszej pomocy.            Po takiej dawce praktyki ufamy, że dla uczestników będą to prawdziwie bezpieczne wakacje! Dziękujemy za spotkanie! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tworzenie wakacyjnych pamiętników

 Dnia 24 czerwca 2024 roku odbyły się pierwsze zajęcia organizowane w ramach projektu "Wakacyjny pamiętnik młodego odkrywcy".            Na początku uczestnicy wysłuchali prezentacji zawierającej ciekawostki dotyczące gatunku literackiego jakim jest pamiętnik.            Następnie zebrani, pełni zapału zabrali się do kreatywnej pracy, mającej na celu ozdobienie oraz wypełnienie kart przygotowanego nowego pamiętnika wspomnieniami, jak i marzeniami związanymi z planowanymi letnimi eskapadami.              Efekty pracy przerosły najśmielsze oczekiwania!    Dziękujemy za spotkanie!  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.** Zadanie współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kujawsko-Pomorskie Patroni Honorowi: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski Patroni Medialni: Polskie Radio PiK R

O czym musimy pamiętać na wakacjach?

  Pierwszego dnia lata bibliotekę na Kapuściskach odwiedzili wychowankowie Przedszkola nr 18. Porozmawialiśmy sobie o możliwych kierunkach wakacyjnych i dzieci wysłuchały opowiadania o Kubie i Bubie ze zbioru "Rok z Kubą i Bubą" autorstwa Grzegorza Kasdepke. Omówiliśmy zasady bezpieczeństwa, które należy zachować aby w pełni cieszyć się wakacjami, a na miłe zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały złotą rybkę, która spełni ich wakacyjne marzenia. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Podwójne spotkanie ze sztuką

  Tuż przed wakacjami nasze Koło Optymistycznych Czytelników wyruszyło w teren. 20 czerwca spotkałyśmy się w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, aby zwiedzić wystawę " Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991". Wystawione eksponaty zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zaprezentowano m.in. wymyślne żyrandole, niecodzienne ramy do luster, wazony, zastawę stołową, patery, a nawet tarcze zegarowe czy siedziska.  Kolejnym punktem na naszej mapie było Muzeum Okręgowe przy ul. Gdańskiej 4, gdzie miałyśmy okazję podziwiać dwie wyjątkowe wystawy: "Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków" oraz "OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI", które ukazują wiele aspektów wypowiedzi twórczej.  Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu.

Wypoczywamy bezpiecznie

 18 czerwca 2024 roku, czyli tuż przed wakacjami klasa 2a ze Szkoły Podstawowej nr 26, wybrała się do nas w odwiedziny. Podczas spotkania uczestnicy utrwalali wiedzę dotyczącą bezpiecznego wypoczynku podczas letnich wojaży.    Głośnego czytania również nie zabrakło, dzieci wysłuchały jednej z przygód niesfornego rodzeństwa Kuby i Buby autorstwa Grzegorza Kasdepke. Urozmaiceniem było stworzenie mapy dla robotów Photonów.          Ostatnim zadaniem na miłą pamiątkę spotkania było wykonanie z przygotowanych materiałów papierniczych "złotych rybek", które miejmy nadzieję spełnią wakacyjne marzenia gości.  Dziękujemy za spotkanie!

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  14 czerwca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, ostatnie przed nadchodzącymi wakacjami. Rozmowa dotyczyła książki, która zdobyła Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, pt. "Złap zająca" autorstwa Lany Bastašić. Opowiada ona o losach dwóch przyjaciółek, które razem dorastały w czasach wojny na Bałkanach. Ich drogi się rozchodzą, a ponowny kontakt między nimi następuje dopiero po 12 latach. Autorka opisuje złożoność przyjaźni i miłości dwóch dorosłych już kobiet, które ranią się i zawodzą. Omawiana lektura nie przypadła do gustu naszym czytelniczkom, jednak dyskusja na jej temat była tak owocna jak podczas poprzednich spotkań. Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu i życzymy udanych wakacji!

W kręgu mitologii greckiej

  Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo będziemy trzymać kciuki za sportowców i liczyć medale, które nasi reprezentanci przywiozą do Polski. Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Grecji, dlatego spotkanie z uczestnikami terapii zajęciowej "Tęcza", które odbyło się 13 czerwca, było poświęcone tej kolebce cywilizacji. Nasi goście wysłuchali krótkiej historii olimpiady, przypomnieli sobie sylwetki najważniejszych greckich bogów i bogiń, a także wysłuchali fragmentu "Mitologii" Jana Parandowskiego. Spotkanie zostało zwieńczone dyskusją o znanych nam mitach. Serdecznie dziękujemy za wizytę i do zobaczenia po wakacjach!

Dbamy o bezpieczeństwo na wakacjach

  Wakacje tuż tuż, głowa już buja w obłokach, jednak nie zapominajmy o tym, czego należy się wystrzegać podczas letnich wojaży. 11.06.2024 r. klasa 2b ze Szkoły Podstawowej nr 26 szczegółowo omawiała zasady zachowania bezpieczeństwa na wakacjach. Towarzyszyła nam przy tym głośna lektura opowiadania o przygodach Kuby i Buby autorstwa Grzegorza Kasdepke. Nie zabrakło wyzwań logistycznych z wykorzystaniem Photona. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wyznaczali trasę małemu robotowi wedle podanych wskazówek. Na miłe zakończenie spotkania uczniowie samodzielnie wykonali własne złote rybki. Niech spełnią Wasze życzenia! Serdecznie dziękujemy za wizytę!