Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z wrzesień, 2024

Z biblioteką za pan brat

  Bardzo lubimy dowiadywać się nowych rzeczy, ale też z równą chęcią naszą wiedzą się dzielimy. 26 września klasa 2 ze Szkoły Podstawowej 26 odwiedziła nas aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej. Rozpoczęliśmy od odpowiedzi na pytanie skąd się właściwie biorą książki. Czym jest tytuł i okładka? Kim jest autor i ilustrator? Na takie zagadki dzieci doskonale znały odpowiedzi! Uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentu "Zbawców książek" Agnieszki Stelmaszyk, po czym wspólnie zastanawialiśmy się jak należy postępować z książkami. Wniosek jest jeden: książki należy traktować z szacunkiem. Co oprócz książek można znaleźć w bibliotece i jak zostać czytelnikiem? Polowanie na zające ukryte w bibliotecznych kątach i wspólna wycieczka między regałami wyjaśniła uczniom i te kwestie. Na miła pamiątkę spotkania dzieci wykonały zakładki w kształcie sówek. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Przyjaciel zwierząt

   Dnia 20 września klasa 3a ze Szkoły Podstawowej 26 postanowiła rozpocząć przygodę z omawianiem lektury "Dr Dolittle i jego zwierzęta" w murach naszej biblioteki.      Spotkanie rozpoczęliśmy od pogadanki o rożnych profesjach, które można wybrać jako cel swojej ścieżki zawodowej. Podczas dyskusji wybrzmiał zawód weterynarza, który był tematem przewodnim prezentacji przedstawionej w kolejnym kroku.      Następnie dzieci chwyciły kredki w dłoń i pokolorowały karty przedstawiające zwierzęta występujące w wyżej wspomnianej książce, które posłużyły do zbudowania trasy dla robota Photona.      Podczas interaktywnej zabawy "Chlew, stajnia czy obora" na tablecie dzieci programowały trasę oraz odgłosy odpowiadające zwierzętom  np. muczenie, gdakanie czy chrumkanie. Na miłą pamiątkę spotkania dzieci wykonały zakładki - jeżyki.    Dziękujemy za spotkanie!  

"Tajemne mikstury, porcelanowe moździerze, pożółkłe recepty" - wycieczka Klubu optymistycznych czytelników do Apteki "Pod Łabędziem" MOB

 19 września 2024 r., działający w bibliotece Klub Optymistycznych Czytelników odwiedził muzeum: Apteka "Pod Łabędziem".          Pod skrzydłami tego dostojnego ptaka czekało na nas miejsce, w których czas się zatrzymał :  zielarnia, laboratorium galenowe,  i korytarze z eksponatami.        Tu przechowuje się pamięć o najstarszych bydgoskich aptekach („Pod Łabędziem” oraz dziewięciu innych), a 7 tysięcy unikatowych eksponatów snuje opowieść o dziejach aptekarstwa.          Zanim poznaliśmy tajemnice zaplecza, wyjątkowy klimat tego miejsca ujawnił się już przy wejściu za sprawą mebli z motywem łabędzia, pozyskanych z Apteki „Pod Łabędziem” w Toruniu, czy też dzięki lampie wykonanej z zęba narwala, wyjątkowego północno - morskiego ssaka.        Perełek tego typu jest tam bardzo wiele. Po zanurzeniu się w tajemniczym świecie farmacji mogłyśmy przejść do części praktycznej.        Tu przy poczęstunku z ziołowej herbaty oddałyśmy się tworzeniu aromatycznych świec, oraz wód zap

Tworzymy zgraną paczkę!

18 września 2024 r., po raz pierwszy po wakacjach, bibliotekę odwiedziła grupa Motylków z Przedszkola Step. Dzieci dowiedziały się czym jest akceptacja i dlaczego różnice między ludźmi są tak istotne. Głośna lektura "Mogę być w waszej paczce?" John Kelly doskonale pokazuje, że nie są ważne różnice między nami, aby się zaprzyjaźnić - wystarczy po prostu chcieć się zaprzyjaźnić, a to, co nas dzieli, może tylko dodać smaku tej przyjaźni. Spotkanie zakończyło się zabawą w "taniec cieni", podczas którego dzieci dobrały się w pary i naśladowały swoje ruchy - okazało się, że nie tak łatwo jest zagłuszyć swoją indywidualność i być takim, jak inni. I bardzo dobrze, bo to właśnie czyni nas wyjątkowymi i wartymi najlepszych przyjaciół! Serdecznie dziękujemy za wizytę!

DKK spotkanie z red. J. Illgiem i prof. A. Franaszkiem

 Już od dziś, 16 września, od godz. 16.00, dostępne będą w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Stary Rynek 24) bezpłatne wejściówki na kolejne spotkanie, organizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki!!! 23 września 2024 w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza gościć będą w Bibliotece Głównej WiMBP: redaktor naczelny „Znaku” Jerzy Illg oraz prof. Andrzej Franaszek, biograf Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Początek poświęconego Czesławowi Miłoszowi spotkania – godz. 18.00, Sala Odczytowa, Stary Rynek 24. Wejściówki można też zamawiać pod numerami: 52 339 92 48, 52 339 92 28, 506 200 530. Jerzy Illg - filolog, krytyk literacki, wydawca, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. W 1983 wyrzucony z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego z przyczyn politycznych został redaktorem „Znaku”, a od 1992 roku jego redaktorem naczelnym. W latach 1990-1997 był redaktorem pisma społeczno-literackiego „NaGłos”. W 1997 i 2000 organizował Krakowskie Spotkania Poetów pod pat

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  Dzisiejsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było dla nas wyjątkowe: nasz Klub obchodził okrągły rok! Był to rok wypełniony ożywionymi dyskusjami, refleksjami i wymianą myśli, a także literaturą, która pozwoliła nam wyjść ze swojej strefy komfortu i zmierzyć się z czymś zupełnie nowym.  Rozpoczęłyśmy nowy sezon DKK powieścią "Schronisko niechcianych żon" Liliany Fabisińskiej i Nataszy Sochy. Jest to historia zadziwiająca i jednocześnie taka, która mogłaby się przytrafić każdemu. Była to idealna lektura na pierwsze spotkanie po wakacjach. Serdecznie dziękujemy za udział! 

Jesień w literaturze i sztuce

  Pierwszymi powakacyjnymi gośćmi w bibliotece na Kapuściskach była grupa uczestników terapii zajęciowej "Tęcza". Lato jeszcze w pełni, jednak my zwracamy się już ku kolejnej porze roku, czyli jesieni, a jest ona, jak się okazuje, inspiracją dla wielu pisarzy i malarzy. Nasi goście obejrzeli nostalgiczne obrazy takich artystów jak Richard McNeil, Thomas Kinkade, Leonid Afremow, Charles White czy Eugeniusz Luszpin. Uczestnicy wysłuchali także fragmentów dzieł literackich związanych z jesienią, m.in. "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza, "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta czy "Bambiego" Felixa Saltena.  Jesień inspiruje nie tylko artystów i autorów. Świat muzyki również czerpie pełnymi garściami z tej barwnej pory roku, np. Antonio Vivaldi czy Czesław Niemen - ich utwory rozbrzmiały w naszej bibliotece, sprowadzając na nas delikatny jesienny spokój. Serdecznie dziękujemy za wizytę!