Przejdź do głównej zawartości

Witaj w Szwecji! - ciekawostki o ojczyźnie Pippi

 Kolejna propozycja spędzenia chwili on line w ramach promocji konkursu Wydawnictwa Jung-off-ska dla Rodzin z okazji. 75. Urodzin Pippi - „Lato z Pippi”.





@jungoffska




"Letnia włóczęga czyli Szwecja na wesoło" Fina Szekli to rewelacyjna lektura na wakacje. Przygoda, humor i czysty relaks. Zachęca do podróży od pierwszych stron!

Poniżej fragment książki :)


"- To jest gustawomobil, rodzaj kieszonkowej  ciężarówki - poinformowałem rozbawioną blondynkę.
- To jest naprawdę bardzo kieszonkowy format - przyznała nasza rozmówczyni.
- Chyba trudno jest jeździć takim samochodem? - dopytywała się Pippi.
- Prowadzenie gustawomobila to bardzo ekscytujące uczucie - zapewniłem. Przy prędkości 100 km/h jest to porównywalne z bange jumping.
A powyżej 110 km/h to jak bange jumping bez liny - opisywałem dalej plastycznie przeżycia kierowcy gustawomobila."









Propozycja gry dla majsterkowiczów


  Gra Kubb jest świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zabawa ta posiada proste zasady, które błyskawicznie pojmie każdy uczestnik. Na czym polega ta ciekawa gra oraz w jaki sposób samodzielnie wykonać potrzebne do niej pionki?



Samodzielne wykonanie figur jest nieskomplikowane, bowiem będziemy do tego celu potrzebowali jedynie drewnianych belek, grubszych kijków, odpowiednich narzędzi oraz lakieru bądź farby w ulubionym kolorze. Belka powinna posiadać kwadratowy przekrój, gdyż łatwiej będzie nam z niej wykonać odpowiednie klocki.

- pionki każdej drużyny – każda grupa powinna mieć 5 kubbów, w związku z czym musimy z belek wyciąć 10 pionków o takiej samej wielkości. Ich wymiary to 7x7x15 cm,

król jest największą figurą w naszej grze z tej racji, że powinien być trudny do przewrócenia. Jego wymiary to 9x9x30 cm. Jeśli posiadamy zdolności plastyczne, na zwieńczeniu tej figury możemy wyrzeźbić koronę, która będzie odróżniała króla od innych pionków, 

pałki – wykonujemy je z kija, ponieważ pałki o okrągłym przekroju lepiej leżą w dłoni i łatwiej się nimi rzuca. Ich optymalne wymiary to podstawa o średnicy 2 cm oraz długość 28 cm, Klin drewniany Castorama

paliki narożne – te elementy mogą być dowolnej wielkości, najważniejsze, aby miały zaostrzony koniec, gdyż łatwiej będzie je wbić w ziemię.

Elementy wycinamy za pomocą dostępnych nam narzędzi – może to być ręczna piła, pilarka lub gumówka – w zależności od tego, co posiadamy w naszym warsztacie. Tak przygotowane pionki warto wyszlifować, wtedy ich powierzchnia będzie gładka i unikniemy wbijających się w naszą skórę drzazg. Pomalowanie klocków lakierem pomoże zachować ich trwałość oraz atrakcyjny wygląd na długie lata. Jeśli jednak pragniemy posiadać wyjątkowy zestaw do gry, możemy go ozdobić farbami wedle naszych upodobań. Potem pozostaje nam tylko dać się ponieść tej wspaniałej rozrywce wraz z rodziną lub znajomymi.


Zasady gry

   Za pomocą 4 palików wbijanych w ziemię, piasek bądź śnieg wyznaczamy prostokątne boisko, na którym będzie się rozgrywała nasza zabawa. Następnie ustawiamy na środku pola figurę króla, zaś na liniach końcowych krótszych boków boiska każda z drużyn stawia po 5 obrońców – drewnianych kubbów. Zadaniem każdej grupy jest jak najszybsze zbicie pionków przeciwników, jednak należy uważać, aby nie strącić przedwcześnie króla, gdyż wtedy drużyna kończy rozgrywkę przegraną. Ekipa, która po przewróceniu wrogich kubbów skutecznie zaatakuje króla – wygrywa.

Gra Kubb Źródło























Komentarze