Wszem i wobec wiadomo, iż czytanie poszerza zasób słów, wspomaga naukę ortografii, polepsza pamięć, czy też rozwija wyobraźnię.
Jakie działania wdrożyć by czytanie dzieciom jawiło się nie lada atrakcją?
Oto kilka rad :)
- wizyta w bibliotece – biblioteki są miejscami z duszą, biją niepowtarzalną aurą, są też bardzo dobrze wyposażone w kąciki dla najmłodszych. Stanowią miejsce, gdzie maluch może swobodnie obcować z książkami, oglądać kolorowe okładki oraz ma okazję wybrać coś dla siebie.
- naśladowanie dorosłych – Jeśli jesteś pasjonatem czytania, Twoja
pociecha nie powinna mieć większych problemów z chętnym sięganiem po
lekturę. Widząc, że dla rodzica czytanie książki jest czymś przyjemnym,
dziecko samo zapragnie podobnie spędzać czas.
- wspólne czytanie – czytanie dziecku od najmłodszych lat jest bardzo ważne zarówno dla rozwoju, jak i wypracowania odpowiednich wzorców zachowań. Wieczorne czytanie bajek nie tylko oswaja malucha z książką, ale i wpływa stymulująco na rozwój mózgu i sfery emocjonalnej pociechy, równocześnie tworząc więź z rodzicem. Gdy dziecko jest już nieco większe, wprowadźcie czas na wspólne czytanie – niech będzie to, chociażby kilkanaście minut dziennie, podczas których każdy z domowników sięga po ulubioną książkę. Jeśli dziecko dopiero zaczyna przygodę z literkami, pozwól mu “czytać” sobie. Dla malucha to będzie bez wątpienia spora frajda oraz idealna okazja do nauki czytania i rozwoju wyobraźni. Niech dziecko tworzy własne historie na podstawie obrazków widniejących w książce – dzięki temu czytanie będzie utożsamiał z ciekawą, kreatywną zabawą
- pozwól wybrać – to, co narzucane jest z góry, zazwyczaj nam się nie podoba. Aby zachęcić malucha do sięgania po lektury, pozwól mu wybrać, oczywiście dostosowując książkę do wieku i możliwości małego czytelnika. Jeśli pociecha jest sceptycznie nastawiona do klasycznych książek, zaproponuj czasopisma dla dzieci lub komiksy, które dodatkowo można kolekcjonować, rozwijając pasję. Na początku przygody z czytaniem ważniejszy jest sam fakt doskonalenia umiejętności, zatem pozwól maluchowi decydować o tym, co znajdzie się w jego dziecięcej biblioteczce – możliwość wyboru bez wątpienia zachęci malucha do rozwoju umiejętności czytania.
Odpowiednie podejście i
odrobina cierpliwości oraz stosowanie się do powyższych rad zaowocuje sukcesem oswojenia dziecka z książkami, co w przyszłości może przeobrazić się w miłość do czytania.
Komentarze
Prześlij komentarz