Przejdź do głównej zawartości

Happy World Book Day!

 

Czy Wy, tak samo jak my, nie możecie się doczekać jutra? Tego jedynego dnia w roku, który jest tuż za rogiem, już na wyciągnięcie ręki, który zaraz, za momencik nastąpi? My obchodzimy to święto przez cały rok, jednak jutrzejszy dzień jest oficjalnie ustanowionym dniem, w którym celebrujemy książki, wydawców, czytelników, biblioteki, księgarnie i wszelkie inne miejsca oraz osoby związane z książkami. Mówimy, oczywiście, o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich! 

Data 23 kwietnia została wybrana symbolicznie, m.in. w związku z dniem śmierci Williama Shakespeare’a, chyba najwybitniejszego twórcy literatury anglosaskiej. A skoro o tym mowa, czy wiedzieliście, że 23 kwietnia jest również Światowym Dniem Języka Angielskiego? Teraz są aż dwie okazje do świętowania, a gdzie indziej będzie Wam się lepiej świętowało niż w bibliotece?

Nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, ale mamy dla naszych czytelników również sekcję książek w języku angielskim! Serdecznie zapraszamy osoby, które znają już język angielski, jak i te, które dopiero planują zacząć przygodę z czytaniem z języku obcym: najlepiej zacząć od książek, które chce się przeczytać. Możemy Wam zaproponować m.in. tytuły poniżej:

Dla miłośników klasycznej powieści gotyckiej mamy „The Mysteries uf Udolpho” autorstwa Ann Radcliffe. Jest to historia wrażliwej Emily St. Aubert. Osierocona dziewczyna jest skazana na łaskę i niełaskę  swojego wuja, Signora Montoniego, który zamieszkuje tytułowy zamek Udolpho. Powieść ta odbiła się szerokim echem wśród odbiorców. „The Mysteries uf Udolpho” posłużyła nawet za inspirację Jane Austen, która stworzyła „Opactwo Northanger” opierając się na dziele Ann Radcliffe.

Czy mamy tu buntowników? Buntownicy literaccy czekają na odkrycie, jeśli jeszcze ich nie znacie. Beatnicy, bo tak się ich dzisiaj nazywa, to pisarze z lat 40. XX w., którzy wychodzili poza ramy ogólnie przyjętej konwencji literackiej, pisali tak, jak im w duszy grało, w swoich tekstach zawierali swoje radości, smutki i niepokoje. Mamy tu Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga, Williama Burroughsa, Neala Cassady’ego, Boba Dylana i wielu innych. Czy ich twórczość wciąż jest dzisiaj aktualna? Sprawdźcie sami!

Młodzież również coś dla siebie znajdzie. „Fangirl” Rinbow Rowell to opowieść o siostrach bliźniaczkach, które charakterami jednak diametralnie się od siebie różnią. Wren jest osobą ekstrawertyczną, natomiast Cath jest introwertykiem. Mimo tych różnic, siostry są praktycznie nierozłączne, do czasu gdy rozpoczynają naukę w college’u. Wówczas każda z nich musi na swój sposób stawić czoła światu na własną rękę. Jak sobie z tym poradzą?

Książki o niewielkiej objętości potrafią czasami pochłonąć czytelnika bardziej niż wielotomowe sagi. Tak może być w przypadku „Tin Man” Sarah Winman. Jest to opowieść o dwójce przyjaciół, Ellisie i Michaelu, którzy poznają się mając 12 lat. Z biegiem czasu nawiązuje się między nimi bardzo bliska relacja. Gdy przyglądamy się bohaterom po 10 latach, widzimy że Ellis ożenił się, jednak brak śladu po Michaelu. Co się wydarzyło? Wszystko czy może nic?

Fanom biografii polecamy książkę Deorah Curtis o Ianie Curtisie, wokaliście grupy Joy Division, która działała w latach 80-tych minionego wieku. Zdołali wydać tylko 2 płyty, zanim Curtis popełnił samobójstwo w wieku 23 lat, jednak jego niezwykła charyzma i kreatywność zmieniły oblicze muzyki tamtego okresu i do dzisiaj jego dokonania stanowią nieustanne źródło, z którego czerpią kolejne generacje twórców.

Charles Dickens wielkim pisarzem był – to wiemy wszyscy, jednak my proponujemy Wam jego chyba mniej znaną satyryczno-łotrzykowską powieść, jaką jest „Martin Chuzzlewit”. Przedstawia ona losy bohatera o tytułowym imieniu, który przemierza Anglię i Stany Zjednoczone w poszukiwaniu pracy. Autor przedstawia ironiczny obraz USA tamtych lat, a także piętnuje chciwość i obłudę oraz stosunki społeczne, panujące w Anglii w okresie gwałtownego rozwoju przemysłu. Jest to jedna z tych powieści, w których można utonąć w długie wiosenne wieczory.

Fantastyka również ma swoje miejsce w naszych zbiorach anglojęzycznych. Proponujemy „Uprooted” Naomi Novik, baśniową powieść inspirowaną polskim folklorem! Głowna bohaterka, Agnieszka, zamieszkuje wioskę, która graniczy z pełnym złej magii Borem. Jej mieszkańcy mogą liczyć tylko na to, że żyjący w odosobnieniu czarodziej zwany Smokiem nie dopuści do rozprzestrzeniania się zła. Jego pomoc oparta jest jednak na pewnym warunku - co dziesięć lat zabiera on z doliny jedną siedemnastolatkę, która będzie mu usługiwać w jego wieży, a Agnieszka jest jedną z tegorocznych kandydatek…

Te i inne anglojęzyczne książki czekają na Was codziennie w bibliotece na Kapuściskach! Tutaj święto książki trwa cały rok!


 

 


 

Komentarze